Komunitné knižnice zohľadňujú potreby obyvateľov v konkrétnej lokalite

05.06.2008 Poprad

Poprad 5. júna (TASR) - Potreby obyvateľov v konkrétnom meste či lokalite, kde pôsobia, zohľadňujú komunitné knižnice, o ktorých dnes diskutujú knihovníci z celého Slovenska na seminári s medzinárodnou účasťou v ...
Nejde o nový typ knižníc. \"Komunitná knižnica sa sústreďuje na konkrétne potreby obyvateľov v meste alebo lokalite, kde pôsobí. Znamená to, že sa ňou môže stať ktorákoľvek knižnica. Závisí to od jej aktivít. Podstatné však je, že služba vychádza z potrieb zdola, \" vysvetlila zameranie Emília Antolíková, riaditeľka Hornozemplínskej knižnice vo Vranove nad Topľou, ktorá organizuje podujatie so Slovenskou národnou knižnicou.
Podľa Antolíkovej by knižnice nemali byť uzavreté do seba a starých kníh, ale mali by sa rozvíjať ako moderné centrá informácií pružne reagujúce na potreby komunity, v ktorej pôsobia. \"Knižnice v zahraničí k tomu smerujú. Na Slovensku ako keby sme na tento trend nemali doteraz čas. \"
Služby knižníc by mali reagovať priamo na potreby ľudí a potreby komunity, ktoré sú v rôznych mestách a lokalitách odlišné. Napríklad vo Vranove knižnica zriadila v roku 2002 komunitné centrum pre nezamestnaných. \"Organizovali sme školenia, sprístupnili ľuďom internet, nakúpili odbornú literatúru a rozvíjali aj ďalšie aktivity, ktorými sme zaujali obyvateľov v našom regióne. Odhadli sme ich potreby a následne sa nám zvýšil aj počet čitateľov, \" priblížila skúsenosti Antolíková.
Na dnešnom seminári, ktorému v stredu 4. júna predchádzala prehliadka Podtatranskej knižnice v Poprade a pobočky v historickej Spišskej Sobote, budú prezentovať svoje aktivity mestské knižnice z Piešťan, Čadce a Šurian. Organizátori pozvali na podujatie aj českých a poľských kolegov, ktorí majú s činnosťou komunitných knižníc bohatšie skúsenosti.
 

Vyberte región

mark